Tablice kanala - norme

srijeda, 3. kolovoza 2011.

Midland Alan 48 Excel i 48 Excel Multi



ALAN 48 EXCEL MULTI
ALAN 48 EXCEL


Midland alan 48 excel multi je slijedeći model u nizu multi uređaja sa nešto drugačijom prednjom pločom,a opet skoro istom elektronikom unutar uređaja.
Naime na ploči se nalazi samsung-ov mikrokontroler isto kao i u cb uređaju midland alan 48 plus multi koji ujedno čini samo srce uređaja.
Međutim na prednjoj ploči je došlo do izmjena i kako se vidi na slici uređaj ima puno veći display od svog prethodnika i ima analogni instrument takozvani signal metar koji je po meni puno kvalitetnije riješenje nego onaj signal metar na samom display-u koji kod ovakve kategorije uređaja zna biti vrlo neprecizan. Htjeli mi to priznati ili ne analogni instrumenti još uvijek dominiraju sa svojom preciznošču kod radio uređaja.
Jednim dijelom su u tvornici vratili dio izgleda popularnog midland alan 48 uređaja sa ovim s-metrom koji je izgledom potpuno isti, dok na velikom display-u dugim pritiskom na tipku FUNC sada možemo odabrati da se prikazuje kanal na kojem radimo i njegova radna frekvencija, dakle možemo izabrati prikaz kanala ili prikaz frekvencija na kojoj vršimo komunikaciju. Same znamenke koje prikazuju radne kanale i frekvencije su poprilično velike i rekao bih pomalo neugledne odnosno nezgrapno velike jer zauzimaju dobar dio display-a po meni bi bilo dosta ljepše i funkcionalnije da su smanjili veličinu znamenki te dodali istovremeni prikaz kanala i njegove radne frekvencije.
Što se tiče ostalih funkcija na uređaju one su iste kao i kod prethodnika znači ima 4 memorijska mjesta, DW - dual watch funkciju, SCAN funkciju i EMG - Emergency tipku za direktno prebacivanje uređaja na kanal 19 koja kod nas apsolutno nema nikakvu funkciju.
Dodatne mogućnosti koje ovaj uređaj karakteriziraju je tipka N.K. odnosno skraćenica za
NOISE KILLER koja navodno smanjuje šum, ja sam je par puta pokušao koristiti u komunikaciji, ali sam brzo odustao jer prilikom pritiska na tu tipku uređaj previše reducira visoke tonove toliko da ako   je signal sugovornika sa kojim komunicirate slab ili jednostavno ako je njegova govorna modulacija sama po sebi lošija nećete ga sigurno ništa razumjeti. Uređaj dolazi u paketu sa osnovnim malo lošijim kondezatorskim mikrofonom koji cijeli stane u dlan tako da je sa jedne strane i praktičan pogotovo ako ga koristite u vozilu, a opet sa druge strane modulacija dosta gubi na kvaliteti dok spajanjem mikrofona koji se dobije sa uređajem alan 48 multi plus, excel 48 puno kvalitetnije i "zdravije" zvuči u eteru odnosno predaji.
Ovaj mikrofon možete vidjeti na slici prethodno opisanog uređaja alan 48 plus multi.
Od ostalih funkcija na malom mikrofonu excel-a 48 postoje tipke za promjenu kanala koje
je vrlo lako pritisnuti tako da se zna dogoditi da odete sa kanala, a da toga niste ni svjesni dok ne pogledate na display zato je na prednjoj ploči dodana tipka LOCK koja spriječava takve situacije.
Ovaj uređaj se razlikuje od ostalih i po kombinaciji tonova odnosno beep-u koji se javlja prilikom samog paljenja uređaja, u večernjim satima mogu i susjedi čuti da palite stanicu. Meni osobno ne smeta, ali su ga slobodno mogli za 50% utišati.
Ovim uređajem također možemo izabrati jednu od 13 normi sa kojom ćemo ga koristiti za različite zemlje zato i u nazivu modela ima oznaku MULTI.
Na tržištu postoji još jedna verzija alana 48 excel koji nije multi verzija nego obična 40 kanalna koja se opet može modificirati, dok je iznutra vrlo slična modelu alan 48 plus čiji opis možete vidjeti u jednom od prethodnim post-eva. Uglavnom iznad posta su slike oba uređaja pa pogledajte naizgled slični, a u praksi različiti.

četvrtak, 21. srpnja 2011.

RU-Band 400 kanala AM/FM



U ovoj tablici se nalaze popisi svih 400 frekvencija po kanalima i bandovima koji se uključuju nakon modifikacije većine Midlandovih CB uređaja na takozvanu RU-Rusku normu. Norme propisane kod nas za upotrebu CB uređaja odobravaju isključivo upotrebu D-Banda koji koristi frekvencije odobrenog spektra od strane Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije odnosno HAKOM-a. Po ovoj tablici može se vidjeti da dio frekvencija ulazi u 10 i 12 metarski radio amaterski opseg tako da je za upotrebu ovih dijelova opsega nužno položiti radioamaterski ispit kako bi se uređaj mogao zakonski koristiti, međutim većina ovakvih multi uređaja ima samo dvije vrste modulacija AM i FM tako da za ozbiljniji rad na amaterskim opsezima kod kojih se javlja i SSB način rada odnosno modulacije nužno je nabaviti kvalitetniji i profesionalniji uređaj koji opet zahtjeva određenu dozvolu i šire znanje o amaterstvu i samoj primjeni ovakvih uređaja.
Ruska odnosno takozvana RU norma je napravljena za ruske potrebe jer je i sama zemlja dovoljno velika za tih 400 kanala koje su sebi propisali, a inače su rusi specificirali CB frekvencije za određene službe pa tako dobar dio taxi prijevoznika i raznih dispečera u različitim gradovima po rusiji koristi i ima svoje određene kanale nešto slično kao što je kod nas radio-taksi na UHF opsegu također neki drugi CB kanali su određeni za ljude sa posebnim potrebama itd...
(Kliknite na tablicu za puni pregled)

petak, 8. srpnja 2011.

Midland Alan 48 Plus Multi



U većini zemalja postoje ograničenja odnosno norme koje definiraju frekvencije CB band-a i samu izračenu snagu odašiljanja, tako skoro svaka zemlja ima definirane svoje norme koje se malo tko pridržava, ali nećemo sad o tome nego o uređaju Midland Alan 48 Plus Multi.
Ovo je jedan nastavak "integrirane" priče o cb uređajima gdje glavnu riječ vodi malo drugačiji procesor. Radi se o mikrokontroleru "Samsung" KS88C2416 na kojem se temelji ovaj multi uređaj. U tvornici su se dosjetili kako napraviti uređaj koji se zakonski može prodavati u svim zemljama gdje je CB dopušten kao alternatini način komunikacije. Naime jednostavnom kombinacijom tipki odnosno istovremenim pritiskom na tipke AM/FM i SCAN te naknadnim uključivanjem uređaja imamo mogućnost izbora postavki uređaja ovisno za koju normu odnosno zemlju ga želimo koristiti tako postoji izbor za: D, D2, EU, EC, E, F, PL, PX, RU, SW, UK, I, i I2 norme.
Uglavnom uređaj je na prvi pogled dosta sličan njegovom prethodniku ali se uvelike razlikuje po unutrašnjosti.
Na prednjoj ploči umjesto 5 memorijskih mjesta imamo ih 4 i DW – Dual Watch tipku sa kojom možemo istovremeno preslušavati dva kanala recimo 15 i 20, dok na display-u u gornjem desnom kutu stoji jedna od oznaka normi za koju uređaj koristimo.
Također kod korištenja određene norme koja dopušta rad do 1w u AM modu na display-u se pojavljuje oznaka LOW koja nam govori da radimo sa smanjenom snagom.
Inače sam uređaj je nešto bolji od prethodnika i tvornički dolazi sa puno kvalitetnijim-masivnijim kondezatorskim mikrofonom koji nije samo mala kondezatorska kapsula promjera 8mm ugrađena u plastiku kao kod većine njih, nego je kon.. mikrofon ugrađen u jedno veće kučište visine 2 cm i promjera 1.5cm kojim možemo proizvesti dosta dobar zvuk modulacije i po meni je riječ o jednom od najboljih kon. Mikrofona na tržištu jer nema suh i oštar zvuk kao i ostali mikrofoni te vrste.