Tablice kanala - norme

četvrtak, 21. srpnja 2011.

RU-Band 400 kanala AM/FM



U ovoj tablici se nalaze popisi svih 400 frekvencija po kanalima i bandovima koji se uključuju nakon modifikacije većine Midlandovih CB uređaja na takozvanu RU-Rusku normu. Norme propisane kod nas za upotrebu CB uređaja odobravaju isključivo upotrebu D-Banda koji koristi frekvencije odobrenog spektra od strane Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije odnosno HAKOM-a. Po ovoj tablici može se vidjeti da dio frekvencija ulazi u 10 i 12 metarski radio amaterski opseg tako da je za upotrebu ovih dijelova opsega nužno položiti radioamaterski ispit kako bi se uređaj mogao zakonski koristiti, međutim većina ovakvih multi uređaja ima samo dvije vrste modulacija AM i FM tako da za ozbiljniji rad na amaterskim opsezima kod kojih se javlja i SSB način rada odnosno modulacije nužno je nabaviti kvalitetniji i profesionalniji uređaj koji opet zahtjeva određenu dozvolu i šire znanje o amaterstvu i samoj primjeni ovakvih uređaja.
Ruska odnosno takozvana RU norma je napravljena za ruske potrebe jer je i sama zemlja dovoljno velika za tih 400 kanala koje su sebi propisali, a inače su rusi specificirali CB frekvencije za određene službe pa tako dobar dio taxi prijevoznika i raznih dispečera u različitim gradovima po rusiji koristi i ima svoje određene kanale nešto slično kao što je kod nas radio-taksi na UHF opsegu također neki drugi CB kanali su određeni za ljude sa posebnim potrebama itd...
(Kliknite na tablicu za puni pregled)

petak, 8. srpnja 2011.

Midland Alan 48 Plus Multi



U većini zemalja postoje ograničenja odnosno norme koje definiraju frekvencije CB band-a i samu izračenu snagu odašiljanja, tako skoro svaka zemlja ima definirane svoje norme koje se malo tko pridržava, ali nećemo sad o tome nego o uređaju Midland Alan 48 Plus Multi.
Ovo je jedan nastavak "integrirane" priče o cb uređajima gdje glavnu riječ vodi malo drugačiji procesor. Radi se o mikrokontroleru "Samsung" KS88C2416 na kojem se temelji ovaj multi uređaj. U tvornici su se dosjetili kako napraviti uređaj koji se zakonski može prodavati u svim zemljama gdje je CB dopušten kao alternatini način komunikacije. Naime jednostavnom kombinacijom tipki odnosno istovremenim pritiskom na tipke AM/FM i SCAN te naknadnim uključivanjem uređaja imamo mogućnost izbora postavki uređaja ovisno za koju normu odnosno zemlju ga želimo koristiti tako postoji izbor za: D, D2, EU, EC, E, F, PL, PX, RU, SW, UK, I, i I2 norme.
Uglavnom uređaj je na prvi pogled dosta sličan njegovom prethodniku ali se uvelike razlikuje po unutrašnjosti.
Na prednjoj ploči umjesto 5 memorijskih mjesta imamo ih 4 i DW – Dual Watch tipku sa kojom možemo istovremeno preslušavati dva kanala recimo 15 i 20, dok na display-u u gornjem desnom kutu stoji jedna od oznaka normi za koju uređaj koristimo.
Također kod korištenja određene norme koja dopušta rad do 1w u AM modu na display-u se pojavljuje oznaka LOW koja nam govori da radimo sa smanjenom snagom.
Inače sam uređaj je nešto bolji od prethodnika i tvornički dolazi sa puno kvalitetnijim-masivnijim kondezatorskim mikrofonom koji nije samo mala kondezatorska kapsula promjera 8mm ugrađena u plastiku kao kod većine njih, nego je kon.. mikrofon ugrađen u jedno veće kučište visine 2 cm i promjera 1.5cm kojim možemo proizvesti dosta dobar zvuk modulacije i po meni je riječ o jednom od najboljih kon. Mikrofona na tržištu jer nema suh i oštar zvuk kao i ostali mikrofoni te vrste.